Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu  
USK w Opolu
strona główna  dodaj do ulubionych  drukuj stronę
   Informacje
   USKInformacje

Wizyta ministra zdrowia w WCM
We wtorek (12.06) nasz szpital odwiedził minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Te odwiedziny, w towarzystwie władz wojewódzkich, Uniwersytetu Opolskiego oraz opolskiego oddziału NFZ były nieprzypadkowe - w ubiegłym tygodniu nasza placówka została przekazana Uniwersytetowi Opolskiemu na potrzeby ruszającego od października kierunku lekarskiego. Minister obejrzał dwa oddziały: Neurochirurgii oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków.
- Jestem pod wrażeniem, widać, że te oddziały to najwyższa jakość leczenia, top topów oddziałów w Polsce - mówił minister Konstanty Radziwiłł. - To idealne miejsce do nauki dla przyszłych studentów pod okiem najlepszej kadry.
Minister przyznał również, że jest pełen uznania dla władz Uniwersytetu Opolskiego za szybkość w realizacji planu powołania kierunku lekarskiego i decyzji o przejęciu od władz samorządu województwa Wojewódzkiego Centrum Medycznego.
- To szansa dla uczelni, ale także i miasta oraz całego regionu - wyjaśniała prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego. - Uczelnia musi mieć swój szpital, z zapleczem dydaktyczno-naukowym i najlepszą kadrą. Część z niej to lekarze z WCM, już zaangażowani w tworzenie kierunku.
- Przed nami długa droga, bo przekształcenie w pełnoprawną klinikę to proces, ale zyskają na tym wszyscy, nie tylko studenci, ale również pacjenci - tłumaczy dyr. WCM Dariusz Madera. - Będziemy pozyskiwać granty badawcze, dojdą do nas naukowcy, którzy będą uczestniczyć w procesie dydaktycznym, więc to większe możliwości też dla pacjentów.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego połączona z uruchomieniem kierunku lekarskiego zaplanowana została na 11 października. Pierwsi studenci opolskiej medycyny zajęcia praktyczne w naszym szpitalu mają zacząć na trzecim roku studiów.

 
Historyczna chwila dla Wojewódzkiego Centrum Medycznego
W piątek 9 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano porozumienie o przekazaniu Wojewódzkiego Centrum Medycznego na rzecz Uniwersytetu Opolskiego. To oznacza, że WCM staje się uniwersyteckim szpitalem klinicznym. Od października na Uniwersytecie Opolskim rusza kierunek lekarski - w WCM będą się uczyć studenci opolskiej medycyny.

- Przekazujemy szpital uniwersytetowi, ale dalej będziemy dokładać starań, by był flagowym szpitalem regionu - deklarował marszałek Andrzej Buła. - Chciałbym złożyć zobowiązanie, że przyjmujemy też odpowiedzialność za dobre funkcjonowanie kierunku.

- Dzisiejszy dzień jest symboliczny, liczymy na wsparcie wszystkich, bo przed nami ogromna praca - mówił rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk. - Kto nie ryzykuje, nic nie osiąga, a my zrobimy dobry szpital kliniczny. Musi się udać i uda się.

- To milowy krok dla szpitala, ale tez miasta i województwa. Rozpoczynamy nowy etap, szpital będzie prowadzić działalność dydaktyczną, a nasi lekarze będą mogli rozwijać karierę naukową - wyjaśniał Dariusz Madera, dyrektor WCM. - Skorzystają również na tym pacjenci, bo mamy szansę stać się placówką ogólnokrajową, z poszerzonym zakresem dydaktyki, z dostępem do najnowocześniejszych procedur medycznych.

Negocjacje o przejęciu szpitala przez uniwersytet od samorządu województwa rozpoczęły się dwa lata temu. Nieruchomości Wojewódzkiego Centrum Medycznego warte są 179 mln zł. 1 października na kierunku lekarskim UO ma rozpocząć naukę 100 studentów.

 
WCM laureatem konkursu "Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2016"
Wojewódzkie Centrum Medyczne zdobyło 5. miejsce oraz Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2016.

Do ścisłego finału konkursu nasza placówka została zakwalifikowana jako jeden z 19 szpitali z całej Polski,a jedyny z województwa opolskiego.
Jury doceniło szereg akcji przygotowywanych dla naszych najmłodszych pacjentów na Oddziale Pediatrii w 2016 roku. Podkreślono dużą kreatywność i umiejętność zaangażowania wielu instytucji i organizacji w celu poprawy zarówno zadowolenia u małych pacjentów, jak i polepszania wizerunku służby zdrowia. "Uważamy, że pomysłowość osób, które organizują działania na oddziale dziecięcym są godne rozpromowania i naśladowania przez inne jednostki lecznicze." - to cytat z maila informującego nas o sukcesie.

- Bardzo nas cieszy to wyróżnienie i wysokie piąte miejsce, a to sukces całego zespołu Oddziału Pediatrii - podkreśla dr n.med. Janusz Zaryczański, ordynator oddziału. - Wiemy, jak bardzo ważny jest uśmiech dzieci w trudnym dla nich czasie pobytu w szpitalu i w procesie leczenia.

Dziękujemy również wszystkim, którzy angażują się w zapewnienie małym pacjentom atrakcji i poświęcają swój czas - funkcjonariuszom opolskiej policji, straży pożarnej, pracownikom opolskiego ZOO, Muzeum Wsi Opolskiej, wolontariuszom Dr Clowna, studentom oraz sponsorom, dzięki którym możemy dzieciom ofiarowywać drobne upominki.

Ogólnopolski Konkurs ZOZ UP 2016 został zorganizowany przez Fundację Joy Aim pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta.


 
Dzień Dziecka w WCM
Nasi najmłodsi pacjenci mieli w tym roku nie jeden, a dwa Dni Dziecka. Zaczęli bowiem świętować już 31 maja, gdy Oddział Chirurgii Dziecięcej odwiedzili młodzi, 9-letni piłkarze Akademii Odry Opole.
Nie przyszli z pustymi rękami, obdarowali naszych małych pacjentów prezentami: zabawkami, grami i książkami. Zbiórkę zorganizowała pani Agnieszka, mama Michała, jednego z zawodników.
- Bardzo ucieszył nas pomysł młodych piłkarzy, którzy ze swoimi opiekunami postanowili odwiedzić naszych pacjentów z okazji Dnia Dziecka - przyznaje dr n.med. Ryszard Noparlik, ordynator oddziału. - Gdy usłyszałem o tej inicjatywie to pomyślałem, że ta młodzież ma dobrych rodziców i dobrych opiekunów, którzy pokazują im, jakie to ważne dzielić swój czas z chorymi dziećmi w trudnym dla nich czasie. To niezwykle cenna inicjatywa i jesteśmy za nią bardzo wdzięczni.
Z młodymi zawodnikami Akademii Odry Opole z rocznika 2008 zjawił się też trener Maciej Radyjowski oraz zawodnicy pierwszej drużyny, Szymon Skrzypczak i Aleksander Kowalski.

1 czerwca w świetlicy Oddziału Pediatrii tradycyjnie już naszych pacjentów zabawiała ekipa opolskich Doktorów Clownów. Po raz kolejny można było się przekonać, że terapia śmiechem jest niebywale skuteczna, a jedyny ból odczuwany przez chorych ból brzucha ze śmiechu :)

Wszystkie dzieci, także te, które nie mogły opuścić szpitalnych łóżek oraz już wypisywane do domu otrzymały drobne prezenty. 
Koncert w WCM
W dniu 25 maja 2017r w Wojewódzkim Centrum Medycznym z okazji Dnia Matki koncertowały dzieci z Opolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21.
Wystąpiły dzieci i młodzieży pod kierunkiem pani Anny Płaczek przy akompaniamencie rodzinnego trio skrzypcowego PP. Broj - Pan Adrian ze swoimi synami: Kornel i Marcel.
Na pianinie grały: Kasia, Ewa, Emilia, Dariusz. Zapraszam na kolejny koncert już w grudniu.


 
Światowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w WCM
"Życzę Wam i sobie, abyśmy nigdy nie zawiodły naszych pacjentów, słyszały słowa podziękowania za naszą pracę i - co bardzo ważne w tym pędzącym świecie - abyśmy miały czas dla innych ludzi" - takie życzenia złożyła pielęgniarkom i pielęgniarzom z naszego szpitala naczelna pielęgniarka WCM Maria Grzeczna z okazji Światowego Dnia Pielęgniarki i Położnej. Do życzeń dołączyli również dyrektor szpitala Dariusz Madera oraz dyr. ds lecznictwa, dr n.med. Andrzej Kucharski podkreślając, że nasza placówka nie mogłaby funkcjonować bez personelu pielęgniarskiego, a ten reprezentuje wyjątkowo wysoki poziom. Z życzeniami na naszej uroczystości pojawiły się również Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu oraz Henryka Homętowska, wojewódzki konsultant medyczny w dziedzinie pielęgniarstwa.

Na spotkaniu nie zabrakło również porcji wiedzy - wykład o zmianach w aktualnym wizerunku pielęgniarki i pielęgniarza poprowadziła Mariola Wojtal, dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu oraz drobnych upominków i kwiatów dla osób wyróżniających się w pracy.
 
wcześniejsze wiadomości
                                                                                                                                                                                                                                                                                               
MISJA SZPITALA:
Jesteśmy
profesjonalistami
specjalnie dla Ciebie
© 2005-17 TI USK Data aktualizacji:
2017.06.22 12:33