Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu  
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
strona główna  dodaj do ulubionych  drukuj stronę
   Informacje
Misie od tajemniczej Kingi
Zaczęło się od telefonu, czy nasz szpital przyjmie nowe zabawki - a we wtorek 25 lipca na oddział pediatrii trafiła duża, wypełniona 100 misiami paczka. Pierwsze brązowe pluszaki w białych koszulkach z napisem OD KINGI otrzymali pacjenci pediatrii, zabawki przekazaliśmy też dzieciom z oddziału chirurgii dziecięcej, laryngologii i ortopedii. Każde leczone teraz u nas dziecko może przytulać się do swojego misia i jak nasi mali pacjenci twierdzą - misie pomagają zapomnieć o bólu i o tęsknocie w nocy za mamą.

Darczyńca zabawek pragnie zostać anonimowy - przyjmujemy zatem, że to prezent od tajemniczej Kingi, która wie, jak ważny jest uśmiech na buziach małych pacjentów.

Pani Kingo - w imieniu wszystkich już obdarowanych dzieci i tych, które misie dopiero dostaną - dziękujemy :) 
Zmarł nasz Kolega dr Piotr Jastrzębski
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego Kolegi, doktora Piotra Jastrzębskiego, specjalisty chirurgii ogólnej, naczyniowej i ratunkowej, wspaniałego lekarza i życzliwego człowieka.

Dr Piotr Jastrzębski związany był z Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej od początku jego istnienia, od 1997 roku. W latach 2001-2006 pełnił funkcję ordynatora Oddziału Ratunkowego. Ostatnie lata swojej pracy poświęcił chirurgii naczyniowej, w której osiągnął bardzo wysoki poziom umiejętności i kompetencji, wykonując bardzo skomplikowane zabiegi z zakresu chirurgii wewnątrznaczyniowej.

W Zmarłym tracimy ciepłego i serdecznego kolegę, specjalistę zaangażowanego w pracę szpitala, oddanego pacjentom lekarza.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego.

Dyrekcja i pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu

Pogrzeb doktora Piotr Jastrzębskiego odbędzie się w sobotę 22.07.2017 o godzinie 13:00, na cmentarzu w Opolu-Półwsi.NAJKRÓTSZY WIERSZ BEZ TYTUŁU

                        Pamięci dra Piotra Jastrzębskiego

        Skromniej o tytuł i zgłoski wykwintne
bo świat dalej ucieka a tutaj to samo co zawsze
i lipiec najkrótszy ze wszystkich co były i będą
a barwy zlewają się w cień
        Gdy nić pleciona miała zatrzymać wiatr
pieśń palców nad stołem i jeszcze miłość

        I gdy jak zawsze chcemy zostawić
synom chłopakom z podwórek
nasze zwycięstwa harde
czyny w tablicach kute
nasze szczęścia pijane
wiersze durne i ramiona wątłe
        Więc muszą pozostać i trwać w bieli i czerni
nasze matki siostry żony kochanki
niezłomne


Lipiec 2017

Lech Stankiewicz
Poeta, pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu
 
Dr Jan Danel przeszedł na emeryturę
Były kwiaty i list gratulacyjny, a nawet zadedykowany wiersz - a wszystko dla dr Jana Danela, ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Podziękowania z rąk dyrekcji i kolegów ordynatorów za wieloletnią pracę i wielkie zaangażowanie były nieprzypadkowe - dr Jan Danel odchodzi na emeryturę.

- Z wielką satysfakcją tu pracowałem i prowadziłem ten oddział od 18 lat - mówi dr Jan Danel. - Przez ten czas udało nam się go doprowadzić do dobrego poziomu, o czym może świadczyć fakt, że przyjeżdżali do nas pacjenci również z ościennych województw. Jestem przekonany, że moi asystenci i mój następca, dr Marek Hajnos, który przejął funkcję ordynatora, świetnie sobie poradzą. W oddziale jest 11 bardzo dobrych specjalistów.

Teraz doktor Danel będzie przez 3 miesiące odpoczywał, ale po tych długich wakacjach zamierza dalej pracować.
- Od 10 lat nie byłem na urlopie w lipcu czy w sierpniu, bo zawsze starałem się, by ten termin mogli wykorzystać moi asystenci, którzy mieli dzieci w wieku szkolnym i nie mogli brać urlopu w innym terminie. Taki przekaz dostałem od mojego ojca, również wiele lat ordynatora oddziału urazowo-ortopedycznego, który powiedział mi: "Gdybyś kiedykolwiek był na stanowisku kierowniczym, to pamiętaj, że twoi asystenci to twoje dzieci, twoja rodzina, a o rodzinę trzeba dbać. Nie wolno wobec niczego zachowywać się obojętnie. Jak jest coś dobrze, trzeba pochwalić, jak jest coś źle, trzeba zwrócić uwagę, by się to nie powtarzało."

Doktor Jan Danel jest absolwentem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po studiach pracował rok w Klinice Urazowo-Ortopedycznej we Wrocławiu, po czym trafił za miłością do Opola. Został przyjety do szpitala przy ul. Katowickiej, skąd trafił do naszej jednostki. W 1999 roku zaczął pełnić obowiązki ordynatora oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, od 2000 roku był jego ordynatorem. 
Wizyta ministra zdrowia w WCM
We wtorek (12.06) nasz szpital odwiedził minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Te odwiedziny, w towarzystwie władz wojewódzkich, Uniwersytetu Opolskiego oraz opolskiego oddziału NFZ były nieprzypadkowe - w ubiegłym tygodniu nasza placówka została przekazana Uniwersytetowi Opolskiemu na potrzeby ruszającego od października kierunku lekarskiego. Minister obejrzał dwa oddziały: Neurochirurgii oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków.
- Jestem pod wrażeniem, widać, że te oddziały to najwyższa jakość leczenia, top topów oddziałów w Polsce - mówił minister Konstanty Radziwiłł. - To idealne miejsce do nauki dla przyszłych studentów pod okiem najlepszej kadry.
Minister przyznał również, że jest pełen uznania dla władz Uniwersytetu Opolskiego za szybkość w realizacji planu powołania kierunku lekarskiego i decyzji o przejęciu od władz samorządu województwa Wojewódzkiego Centrum Medycznego.
- To szansa dla uczelni, ale także i miasta oraz całego regionu - wyjaśniała prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego. - Uczelnia musi mieć swój szpital, z zapleczem dydaktyczno-naukowym i najlepszą kadrą. Część z niej to lekarze z WCM, już zaangażowani w tworzenie kierunku.
- Przed nami długa droga, bo przekształcenie w pełnoprawną klinikę to proces, ale zyskają na tym wszyscy, nie tylko studenci, ale również pacjenci - tłumaczy dyr. WCM Dariusz Madera. - Będziemy pozyskiwać granty badawcze, dojdą do nas naukowcy, którzy będą uczestniczyć w procesie dydaktycznym, więc to większe możliwości też dla pacjentów.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego połączona z uruchomieniem kierunku lekarskiego zaplanowana została na 11 października. Pierwsi studenci opolskiej medycyny zajęcia praktyczne w naszym szpitalu mają zacząć na trzecim roku studiów.

 
Historyczna chwila dla Wojewódzkiego Centrum Medycznego
W piątek 9 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano porozumienie o przekazaniu Wojewódzkiego Centrum Medycznego na rzecz Uniwersytetu Opolskiego. To oznacza, że WCM staje się uniwersyteckim szpitalem klinicznym. Od października na Uniwersytecie Opolskim rusza kierunek lekarski - w WCM będą się uczyć studenci opolskiej medycyny.

- Przekazujemy szpital uniwersytetowi, ale dalej będziemy dokładać starań, by był flagowym szpitalem regionu - deklarował marszałek Andrzej Buła. - Chciałbym złożyć zobowiązanie, że przyjmujemy też odpowiedzialność za dobre funkcjonowanie kierunku.

- Dzisiejszy dzień jest symboliczny, liczymy na wsparcie wszystkich, bo przed nami ogromna praca - mówił rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk. - Kto nie ryzykuje, nic nie osiąga, a my zrobimy dobry szpital kliniczny. Musi się udać i uda się.

- To milowy krok dla szpitala, ale tez miasta i województwa. Rozpoczynamy nowy etap, szpital będzie prowadzić działalność dydaktyczną, a nasi lekarze będą mogli rozwijać karierę naukową - wyjaśniał Dariusz Madera, dyrektor WCM. - Skorzystają również na tym pacjenci, bo mamy szansę stać się placówką ogólnokrajową, z poszerzonym zakresem dydaktyki, z dostępem do najnowocześniejszych procedur medycznych.

Negocjacje o przejęciu szpitala przez uniwersytet od samorządu województwa rozpoczęły się dwa lata temu. Nieruchomości Wojewódzkiego Centrum Medycznego warte są 179 mln zł. 1 października na kierunku lekarskim UO ma rozpocząć naukę 100 studentów.

 
wcześniejsze wiadomości
                                                                                                                                                                                                                                                                                               
MISJA SZPITALA:
Jesteśmy
profesjonalistami
specjalnie dla Ciebie
2005-17 Data aktualizacji:
2017.07.27 13:52