Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
strona główna  dodaj do ulubionych  drukuj stronę
   Informacje
Sala edukacji diabetologicznej
Mamy pierwszą w województwie salę edukacji diabetologicznej.

Dzisiaj (22.03.2019 r.) na Oddziale Pediatrii nastąpiło otwarcie sali edukacji diabetologicznej.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i niewyleczalną, stąd tak ważna jest edukacja diabetologiczna, skierowana nie tylko do samych pacjentów, ale i ich rodzin. Szczególnie potrzebna jest w przypadku dzieci, dlatego w trosce o zdrowie pacjentów zmagających się z tą chorobą w naszym szpitalu powstała pierwsza w województwie sala edukacji diabetologicznej.

Sala mieści się na Oddziale Pediatrii i w niej mali pacjenci razem z rodzicami będą uczyć się, jak postępować z chorobą, kontrolować ją, by zapobiec ostrym powikłaniom, poznają rolę zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Tu będzie nie tylko teoria, bowiem nasi pacjenci będą też ćwiczyć pod okiem fizjoterapeutów. Wysiłek fizyczny jest niezbędny dla wszystkich dzieci, ale wyjątkowo ważny jest dla tych z rozpoznaną cukrzycą insulinozależną.
 
VII Konferencja i Warsztaty Sekcji Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Resuscytacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
5 i 6 kwietnia w Opolu odbędzie się VII Konferencja i Warsztaty Sekcji Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Resuscytacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która organizuje dr hab. Marek Gierlotka, Przewodniczący Sekcji i Kierownik Kliniki i Oddziału USK w Opolu.
W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 najwybitniejszych kardiologów z całej Polski, będą również goście z zagranicy.
5 kwietnia „Fundacja „Prosto z Serca” organizuje uroczyste obchody 20-lecia uruchomienia w Opolu 24-godzinnego dyżuru, umożliwiającego inwazyjne leczenie zawału serca. Dyżur ten zapewnia do dziś Opolanom dostęp przez całą dobę do nowoczesnego i najlepszego sposobu leczenia zawału serca.


 
Opolski Hipokrates 2018 dla dr hab. Jerzego Sachy
Z dumą informujemy, dr hab. Jerzy Sacha, kardiolog, koordynator pracowni hemodynamiki naszego szpitala otrzymał tytuł Opolskiego Hipokratesa 2018. Ten zaszczytny tytuł przyznała mu Kapituła Opolskiego Hipokratesa, plebiscytu Nowej Trybuny Opolskiej.

Doktor Jerzy Sacha nie mógł być obecny na podsumowującej plebiscyt uroczystej gali, gdyż przebywa w USA, ale organizatorzy przekazali mu wiadomość, łącząc się z Nowym Jorkiem.

Laureata doceniono za całokształt pracy, ale przypomniano też, że zespół pod jego kierownictwem dokonał pierwszej na świecie operacji udrożnienia pnia lewej tętnicy wieńcowej bez kontrastu, co stanowi przełom w leczeniu choroby wieńcowej u osób z niewydolnością nerek. Dr Sacha prowadzi ponadto pionierskie badania dotyczące zespołu kruchości, zwanego też zespołem wyczerpania rezerw.

Panie Doktorze, serdecznie gratulujemy.

II miejsce w kategorii Pediatra Roku zajęła dr Marta Bokszczanin, znana również pacjentom leczonym na naszym Oddziale Pediatrii.

Tegoroczny plebiscyt zorganizowany został po raz dziewiąty, a czytelnicy zgłosili ponad 800 kandydatów w kategoriach lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, ratownicy medyczni oraz szefowie najlepszych przychodni i szpitali w regionie.


 
Regionalne Centrum ECMO w USK
Do 22°C spadła temperatura ciała 50-letniego mężczyzny, który trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu 14 stycznia 2019, przetransportowany śmigłowcem LPR, w stanie głębokiej hipotermii, po zatrzymaniu krążenia.

Do jego ratowania wykorzystano aparaturę ECMO - czyli sztuczne płucoserce. To pozaustrojowa technika leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową i niewydolnością serca oraz osób bardzo wychłodzonych. W tym ostatnim przypadku z pomocą tego urządzenia pozaustrojowo ogrzewa się krew pacjenta i wprowadza do organizmu, co daje szansę przeżycia nawet przy dużych spadkach temperatury ciała.

- Leczenie nie przyniosłoby rezultatów, gdyby nie doskonała praca zespołowa wszystkich osób zaangażowanych przy ratowaniu tego pacjenta, od ratowników medycznych, kończąc na naszym zespole - podkreśla dr Tomasz Czarnik z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.


ECMO najczęściej jest wykorzystywane na oddziałach kardiologicznych i kardiochirurgicznych. W Polsce dotychczas powstały jedynie pojedyncze ośrodki oparte o miejscowy oddział intensywnej terapii, gdzie prowadzi się leczenie metodą ECMO. Mieszkańcy Opolszczyzny dotychczas byli pozbawieni dostępu do tej metody terapii.

9 stycznia br. zapadła jednak ważna decyzja o utworzeniu w naszym szpitalu Regionalnego Centrum ECMO w ramach istniejącego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Podjęła ją Rada Społeczna Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Dzięki tej idei powstanie miejsce rutynowego leczenia techniką pozaustrojową ECMO pacjentów w najcięższym stanie. Utworzenie Regionalnego Centrum ECMO w Opolu pozwoli mieszkańcom Opolszczyzny korzystać z metody leczenia jak dotąd niedostępnej w regionie, a która niejednokrotnie jest jedynym skutecznym sposobem na uratowanie pacjenta znajdującego się w stanie zagrożenia życia.

Urządzenie do prowadzenia terapii ECMO zakupiono w roku 2018 ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego. Jest to zaawansowany technicznie aparat, umożliwiający prowadzenie terapii ECMO zarówno metodą żylno-żylną, jak jak i żylno-tętniczą. Urządzenie posiada również certyfikat dopuszczający jego użycie w trakcie transportu międzyszpitalnego.

Dotychczas dzięki terapii ECMO uratowano w USK w Opolu życie 5 pacjentów.


 
Diagnostyka tętniaków aorty brzusznej


 
Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka
U nas dzieci nawet po świętach dostają prezenty!
W piątek (4 stycznia) nasz szpital odwiedzili strażacy z jednostek OSP ze Starych Siołkowic, Przechodu i Grodziska, którzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka” zebrali i przygotowali w tym roku około 300 paczek pełnych zabawek, gier, przyborów szkolnych, książek i słodyczy. Część z nich trafiła właśnie do małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, pozostałe prezenty zostały zawiezione do szpitala w Strzelcach Opolskich, Kluczborku i Katowicach.

Serdecznie dziękujemy
 
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w czołówce szpitali w Polsce
Jest nam niezwykle miło poinformować, że w tegorocznym Rankingu Szpitali 2018, organizowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z Rzeczpospolitą, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zajął 23. miejsce.
W pierwszej setce ocenionych placówek nie ma żadnego innego szpitala z Opolszczyzny.
W województwie opolskim przyznano nam miejsce pierwsze.

W rankingu sieci szpitali ogólnopolskich zajęliśmy również wysokie, piąte miejsce.

Jesteśmy niezwykle dumni, bo zostaliśmy docenieni za jakość leczenia, nieustanny rozwój, inwestycje i wyniki. To zasługa całego zespołu.
Do rankingu zgłoszonych zostało w tym roku 207 szpitali. Dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera odebrał zaszczytne wyróżnienie 13 grudnia na uroczystej gali w Warszawie. 
wcześniejsze wiadomości
                                                                                                                                                                                                                                                                                               
MISJA SZPITALA:
Nie szkodzić,
lecz działać dla dobra chorego
2005-18 Data aktualizacji:
2019.03.22 12:50