Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
strona główna  dodaj do ulubionych  drukuj stronę
   Informacje
Regionalne Centrum ECMO w USK
Do 22°C spadła temperatura ciała 50-letniego mężczyzny, który trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu 14 stycznia 2019, przetransportowany śmigłowcem LPR, w stanie głębokiej hipotermii, po zatrzymaniu krążenia.

Do jego ratowania wykorzystano aparaturę ECMO - czyli sztuczne płucoserce. To pozaustrojowa technika leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową i niewydolnością serca oraz osób bardzo wychłodzonych. W tym ostatnim przypadku z pomocą tego urządzenia pozaustrojowo ogrzewa się krew pacjenta i wprowadza do organizmu, co daje szansę przeżycia nawet przy dużych spadkach temperatury ciała.

- Leczenie nie przyniosłoby rezultatów, gdyby nie doskonała praca zespołowa wszystkich osób zaangażowanych przy ratowaniu tego pacjenta, od ratowników medycznych, kończąc na naszym zespole - podkreśla dr Tomasz Czarnik z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.


ECMO najczęściej jest wykorzystywane na oddziałach kardiologicznych i kardiochirurgicznych. W Polsce dotychczas powstały jedynie pojedyncze ośrodki oparte o miejscowy oddział intensywnej terapii, gdzie prowadzi się leczenie metodą ECMO. Mieszkańcy Opolszczyzny dotychczas byli pozbawieni dostępu do tej metody terapii.

9 stycznia br. zapadła jednak ważna decyzja o utworzeniu w naszym szpitalu Regionalnego Centrum ECMO w ramach istniejącego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Podjęła ją Rada Społeczna Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Dzięki tej idei powstanie miejsce rutynowego leczenia techniką pozaustrojową ECMO pacjentów w najcięższym stanie. Utworzenie Regionalnego Centrum ECMO w Opolu pozwoli mieszkańcom Opolszczyzny korzystać z metody leczenia jak dotąd niedostępnej w regionie, a która niejednokrotnie jest jedynym skutecznym sposobem na uratowanie pacjenta znajdującego się w stanie zagrożenia życia.

Urządzenie do prowadzenia terapii ECMO zakupiono w roku 2018 ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego. Jest to zaawansowany technicznie aparat, umożliwiający prowadzenie terapii ECMO zarówno metodą żylno-żylną, jak jak i żylno-tętniczą. Urządzenie posiada również certyfikat dopuszczający jego użycie w trakcie transportu międzyszpitalnego.

Dotychczas dzięki terapii ECMO uratowano w USK w Opolu życie 5 pacjentów.


 
Diagnostyka tętniaków aorty brzusznej


 
Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka
U nas dzieci nawet po świętach dostają prezenty!
W piątek (4 stycznia) nasz szpital odwiedzili strażacy z jednostek OSP ze Starych Siołkowic, Przechodu i Grodziska, którzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka” zebrali i przygotowali w tym roku około 300 paczek pełnych zabawek, gier, przyborów szkolnych, książek i słodyczy. Część z nich trafiła właśnie do małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, pozostałe prezenty zostały zawiezione do szpitala w Strzelcach Opolskich, Kluczborku i Katowicach.

Serdecznie dziękujemy
 
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w czołówce szpitali w Polsce
Jest nam niezwykle miło poinformować, że w tegorocznym Rankingu Szpitali 2018, organizowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z Rzeczpospolitą, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zajął 23. miejsce.
W pierwszej setce ocenionych placówek nie ma żadnego innego szpitala z Opolszczyzny.
W województwie opolskim przyznano nam miejsce pierwsze.

W rankingu sieci szpitali ogólnopolskich zajęliśmy również wysokie, piąte miejsce.

Jesteśmy niezwykle dumni, bo zostaliśmy docenieni za jakość leczenia, nieustanny rozwój, inwestycje i wyniki. To zasługa całego zespołu.
Do rankingu zgłoszonych zostało w tym roku 207 szpitali. Dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera odebrał zaszczytne wyróżnienie 13 grudnia na uroczystej gali w Warszawie. 
Mikołaje u naszych małych pacjentów
To był wyjątkowo radosny czas dla leczonych u nas dzieci - w tym roku Mikołaj z pomocnikami przyszedł do nich nie tylko 6 grudnia, ale i następnego dnia. Były nie tylko podarunki, którymi obdarowane zostały wszystkie dzieci przebywające w szpitalu, ale i wspólne śpiewanie kolęd w świetlicy Oddziału Pediatrii. To już tradycja, że kadra medyczna oddziału gra i śpiewa z dziećmi i ich rodzicami - za każdym razem zaskakując pacjentów i wzruszając.

Żaden pacjent nie został bez prezentów - Mikołaj odwiedził dzieci leczone na wszystkich oddziałach. Dziękujemy studentom Uniwersytetu Opolskiego, Wyższej Szkoły Bankowej, Opolskiej Policji, opolskiemu Oddziałowi NFZ i wszystkim osobom, które miały w tym zasługę.

Prawdziwym jednak zaskoczeniem była wizyta Mikołaja i pomagających mu Superbohaterów w piątek (7.12). Tego jeszcze w naszym szpitalu nie było, by święty Mikołaj zjechał z dachu, z siódmego pietra prosto do chorych dzieci na Oddziale Pediatrii. To inicjatywa członków Grupy Ratownictwa Specjalistycznego SAR, którzy nie dość, że poświęcili swój czas, to także przywieźli ze sobą słodkie upominki.

W imieniu naszych małych pacjentów dziękujemy wszystkim Mikołajom :).

 
wcześniejsze wiadomości
                                                                                                                                                                                                                                                                                               
MISJA SZPITALA:
Nie szkodzić,
lecz działać dla dobra chorego
2005-18 Data aktualizacji:
2019.01.22 09:36