Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
strona główna  dodaj do ulubionych  drukuj stronę
   Informacje
"STOP DLA RAKA JELITA GRUBEGO"


UNIWERSYTECKI SZPITAL KLINICZNY W OPOLU

realizując projekt pn. "STOP DLA RAKA JELITA GRUBEGO"
zaprasza na

BEZPŁATNE BADANIE KOLONOSKOPOWE W PEŁNYM ZNIECZULENIU

Jeżeli jesteś osobą:
 • w wieku:
  50-65 lat,
  40-49 lat, posiadającą krewnego I stopnia u którego rozpoznano RJG,
  25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (w tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha
             z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego.
 • zamieszkującą obszar: miasta Opola oraz powiatów: brzeski, kędzierzyńsko - kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki, strzelecki,
 • u której nie występują objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego,
 • która nie miała przeprowadzonej kolonoskopii w ostatnich 10 latach (poza pacjentami z zespołem Lyncha),
  zarejestruj się na badanie.*

  Rejestracja telefoniczna od 01.08.2019r. w dniach poniedziałek - piątek
  w godz. 10:00 - 12:00 - nr tel. 77 452 03 69
  w godz. 12:00 - 14:00 - nr tel. 77 452 04 15
  Szczegółowa informacja o na temat badań - nr tel. 77 452 04 15, e-mail: opu.pbp@gmail.com

  * Warunkiem zakwalifikowania do wykonania badania jest dostarczenie ankiety stanowiącej skierowanie na badanie, wypełnionej i podpisanej przez lekarza rodzinnego/POZ.
  Pobierz ankietę

   
 • Zabieg przezskórnej implantacji zastawki mitralnej
  W zeszłym tygodniu przeprowadzono w naszym regionie pierwszy i piąty w Polsce zabieg przezskórnej implantacji zastawki mitralnej bez otwierania klatki piersiowej. Zespół operatorów składał się z lekarzy Kliniki Kardiologii i Oddziału Kardiochirurgii: Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk, Paweł Tomaszewski, Jarosław Bugajski i Radosław Gawroński. Zastawka mitralna znajduje się w środku serca i dostęp do niej jest niezwykle trudny – stąd, zabiegi wymiany tej zastawki przeprowadzane są z otwarciem klatki piersiowej. Od kilku miesięcy lekarze Kliniki Kardiologii (Jerzy Sacha i Marek Gierlotka) przeprowadzają zabiegi przezskórnej naprawy zastawki mitralnej za pomocą specjalnych klipów, natomiast zabieg implantacji całkowicie nowej zastawki jest krokiem milowym w leczeniu tej jednostki chorobowej. Aktualnie, w świecie kardiologicznym trwają intensywne prace nad stworzeniem metod i urządzeń pozwalających na wymianę zastawki mitralnej metodami małoinwazyjnymi (z dostępu prze żyły w pachwinie) – przeprowadzony w USK w Opolu zabieg jest przykładem takiego leczenia. Stawia on nasz ośrodek w pierwszej lidze ośrodków kardiologicznych nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Pacjentka, u której przeprowadzono zabieg czuje się bardzo dobrze i od razu po zabiegu odczuła poprawę swojego samopoczucia. To, że udało się przeprowadzić ten nowoczesny zabieg jest efektem, nie tylko zaangażowania samych lekarzy, ale również ogromnego wsparcia Zarządu USK w Opolu oraz Opolskiego NFZ. Otwiera to nowe perspektywy leczenia pacjentów Opolszczyzny oraz rozwoju Kliniki Kardiologii i Oddziału Kardiochirurgii.


   
  Sprawdź, czy dziecko nie ma cukrzycy
  Uniwersytecki Szpital Kliniczny przystąpił do ogólnopolskiego programu, dotyczącego wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci. Badaniami zostaną objęte dzieci, których rodzice lub rodzeństwo chorują na cukrzycę typu 1. W ten sposób sprawdzimy, czy u nich również rozwija się ta choroba – jeszcze zanim pojawią się jej objawy kliniczne.

  Wykrycie obecności przeciwciał w stadium przedobjawowym stwarza możliwość objęcia pacjenta ścisłą opieką diabetologiczną, a także wdrożenia profilaktycznych zmian dietetycznych oraz indywidualną edukację rodziny dziecka.

  Cukrzyca typu 1 jest zaliczana do najczęstszych przewlekłych chorób metabolicznych ujawniających się u dzieci. W ostatnich 20 latach zaobserwowano ok. 300-procentowy wzrost liczby zachorowań, szczególnie w grupie dzieci najmłodszych. Obecność przeciwciał może być stwierdzona we krwi obwodowej wiele lat przed wystąpieniem zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

  Osoby zainteresowane badaniami prosimy o kontakt z Poradnią Diabetologiczną – tel. 77 45 20 167.


   
  Oddział uśmiechniętego pacjenta
  W piątek dotarło do naszego szpitala wyróżnienie dla Oddziału Pediatrii za "Oddział uśmiechniętego pacjenta" przyznane w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2017. Organizatorem Konkursu była Fundacja Joy Aim. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia i mamy nadzieję, że mali pacjenci w naszym Oddziale Pediatrii będą często zadowoleni i uśmiechnięci.


   
  Rusza projekt "Dbamy o wzrok opolskich dzieci"
  W ramach porozumienia z Lions Club Opole, razem z Uniwersytetem Opolskim będziemy realizować projekt "Dbamy o wzrok opolskich dzieci". Od jesieni w przedszkolach i szkołach studenci kierunku lekarskiego będą robić bezpłatne, przesiewowe badania wzroku. Pozwolą na wykrycie takich wad, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, zamglony obraz, zez, nierówność źrenic czy różnowzroczność. Z taką diagnozą rodzice będą mogli trafić do specjalistów, by kontynuować leczenie. Dziś przekazano nam w użytkowanie sprzęt potrzebny do tych badań. To aparat do badania wad wzroku, sprzęt komputerowy do obsługi badań wzroku i walizka na kółkach do przemieszczania sprzętu.   
  Drugi aparat do terapii ECMO w Regionalnym Centrum ECMO USK
  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zakupił właśnie drugi, bardzo nowoczesny aparat do prowadzenia terapii ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation) w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w którego strukturach działa Regionalne Centrum ECMO (utworzone w styczniu br.). To urządzenie, które może uratować życie np. topielcom, osobom cierpiącym na skrajnie ciężkie choroby płuc czy osobom znajdującym się w skrajnej hipotermii. Zakupiony nowy aparat „Cardiohelp” kosztował 366 tysięcy złotych i został sfinansowany z budżetu województwa opolskiego. Dziś został symbolicznie przekazany, a w spotkaniu i dyskusji o tym, jak to ważna dla pacjentów inwestycja, uczestniczyli marszałek Andrzej Buła, wicemarszałek Roman Kolek, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO, dyr. generalny USK Dariusz Madera, dyr. ds lecznictwa Andrzej Kucharski, dr n. med. Ryszard Gawda oraz dr n. med. Tomasz Czarnik.

  ECMO jest formą pozaustrojowego (czyli prowadzonego poza organizmem pacjenta) podtrzymywania życia chorego, który znajduje się w stanie skrajnie ciężkim. Terapię ECMO prowadzi się do chwili uzyskania poprawy i stabilizacji stanu zdrowia lub wyleczenia choroby będącej przyczyną pobytu pacjenta w szpitalu. Od lipca ubiegłego roku zastosowaliśmy je 11 razy - dzięki niemu uratowano życie m.in. 60-letniej pacjentce z bardzo ciężkim zapaleniem płuc, niemożliwym do wyleczenia z wykorzystaniem sztucznej wentylacji za pomocą respiratora oraz antybiotykoterapii czy skrajnie wychłodzonemu mężczyźnie, który w styczniu tego roku trafił do USK z temperaturą ciała 22 st.

  USK jest jedynym szpitalem w Opolskiem, wykorzystującym ECMO na OAiIT. W Polsce leczy się w ten sposób zaledwie w kilku szpitalach. Dotychczas tego typu urządzenia były i nadal są wykorzystywane w kardiochirurgii i kardiologii do zabiegów na otwartym sercu.

  Jest to zaawansowany model, umożliwiający prowadzenie terapii ECMO zarówno metodą żylno-żylną, jak i żylno-tętniczą. Dodatkowo, spośród kilku rodzajów tego typu urządzeń na rynku, „Cardiohelp”. jest jedynym posiadającym certyfikat dopuszczający jego użycie w trakcie transportu międzyszpitalnego.

  ECMO wywodzi się z kardiochirurgii i jest zmodyfikowaną formą krążenia pozaustrojowego stosowanego w czasie operacji kardiochirurgicznych, ale w odróżnieniu od okołooperacyjnego krążenia pozaustrojowego jest rodzajem terapii długotrwałej, mogącej podtrzymywać funkcję narządów pacjenta nawet przez okres kilku miesięcy.

  Do tej pory ECMO najczęściej jest wykorzystywane na oddziałach kardiologicznych, gdzie podczas przeszczepów serca, aparat przejmuje jego funkcję. Teraz z powodzeniem ułatwia wyjście z głębokiej hipotermii i cierpiących na schorzenia płuc. Podstawowym kryterium, jakie decyduje o zastosowaniu ECMO jest potencjalna odwracalność procesu, który doprowadził do niewydolności płuc lub serca.

  9 stycznia 2019 roku Rada Społeczna USK w Opolu jednogłośnie zaaprobowała utworzenie w strukturze OAiIT Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Regionalnego Centrum ECMO.

  Zespół prowadzący terapię ECMO stanowią lekarze i pielęgniarki Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK. Działalnością Regionalnego Centrum ECMO (RC ECMO) kieruje dr n. med. Tomasz Czarnik. Przygotowując się do rozpoczęcia terapii za pomocą ECMO zespół naszych lekarzy uczestniczył w szkoleniach prowadzonych w czołowych klinikach specjalizujących się w ECMO w kraju i za granicą.   
  wcześniejsze wiadomości
                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
  MISJA SZPITALA:
  Nie szkodzić,
  lecz działać dla dobra chorego
  2005-18 Data aktualizacji:
  2019.08.13 12:57